v prípade otázok volajte +421 911 740 734
Pon-Štv: 9:00 - 15:00
Piatok: zatvorené

Ako vyčistiť koberce: Tipy na ručné aj strojové čistenie

Ako vyčistiť koberce: Tipy na ručné aj strojové čistenie 16 mar

Či už ako kusové, alebo v metráži, koberce sa vyskytujú vo väčšine domácností. Cítime sa vďaka nim príjemnejšie a zútulňujú priestor. Zároveň ale vyžadujú väčšiu starostlivosť, než klasické drevené parkety alebo plávajúca podlaha, ktorú môžete zotrieť. Ako ich správne čistiť?

V vláknach kobercov sa môžu usadzovať roztoče, prach a o tom, že sa z neho niektoré škrvny odstraňujú naozaj ťažko, žiadna. Spísali sme pre vás preto tipy na ich čistenie.

Náš tip: Hľadáte ideálny kusový koberec do každej miestnosti? Mrknite na BIANO, kde nájdete prehľadné filtrovanie a obrázkové vyhľadávanie, a tak rýchlo a jednoducho nájdete presne kúsok, ktorý chcete u seba doma.

Suché čistenie kobercov

Ak chcete odstrániť lokálne škvrny z koberca, ktorý je zašlejší bežnou prevádzkou, potom je pre vás vhodné suché čistenie.

Potrebujete k nemu čistiaci prášok na koberce. Ten stačí aplikovať na miesto, ktoré chcete vyčistiť, necháte ho pôsobiť podľa návodu a potom ho jednoducho vysajete.

Tento typ je vhodný pre koberce z prírodných materiálov, ktorým škodí voda alebo pre koberce s dlhým vlasom.

Mokré čistenie kobercov

Mokré čistenie sa dá považovať za takú tú klasickú cestu. Potrebujete k nemu buď zmiešať roztok (zmes sódy, mydla, octu), alebo si opäť kúpiť prípravok na čistenie kobercov, mokrú penu.

Čistenie je účinnejšie, pretože sa vstrebáva viac do hĺbky vlákna. Po aplikácii peny podľa návodu buď necháte prostriedok zaschnúť a potom vysajete, alebo škvrnu odstránite mokrou handričkou a necháte koberec poriadne preschnúť. To je jedna z nevýhod mokrého čistenia – aby ste koberec mohli opäť používať, musí byť stopercentne suchý.

pes na cistom koberiStrojové čistenie kobercov

Pokiaľ chcete koberec vyčistiť celý, alebo mu chcete naozaj dať profesionálnu starostlivosť, potom je na rade strojové čistenie.

Je účinnejšie ako mokré čistenie a samozrejme ho ako profesionálna upratovaciu firmu uskutočníme za vás.

Prístroje na mokré čistenie kobercov fungujú na báze tlaku a tekutiny, kedy sa čistiaca tekutina vtlačí do koberca a následne sa druhou hadičkou z koberca vysaje. Vďaka okamžitému vysatiu vody koberec neschne tak dlho, ako je to pri klasickom mokrom čistení. Koberec je tiež vyčistený celoplošne a oveľa efektívnejšie.

Strojové čistenie je ideálne pre alergikov a ľudí s domácimi miláčikmi. Poriadnu starostlivosť by ste svojim kobercom mali dopriať pravidelne (alergici 2x ročne, inak minimálne 1x ročne).

Cenník na upratovacie služby, nájdete tu.

 

Výhody strojového čistenia

  • vyčistí koberec do hĺbky vlákna
  • voda je okamžite odsatá a koberec tak neschne príliš dlho
  • odstráni z koberca alergény, plesne, roztoče
  • odstráni z koberca škvrny a vosk
  • pomôže z koberca dostať zvieracie chlpy
  • zbaví koberec zápachu

Ako čistiť koberce podľa ich druhov

Prírodné koberce – Či už sa rozhodnete vyčistiť perzský koberec, sisal alebo jutový, buďte opatrnejší a nepoužívajte agresívne chémiu. Všeobecne sa odporúča pre tieto druhy kobercov čistenie suché.

Vlnené koberce – Tieto koberce bývajú náchylnejšie na chemické čistiace prostriedky, mohli by ich ľahko znehodnotiť. Preto používajte prostriedky priamo na vlnené koberce, prípadne roztok teplej vody a obyčajného mydla a prechádzajte handričkou vždy v smere vlákien. Výraznejšie škvrny vám pomôže odstrániť zriedený biely ocot.

Koberce s dlhým vlasom – Koberce typu shaggy vždy pravidelne vysávajte a snažte sa ho vysávať všetkými smermi.

Klasické syntetické koberce – pri obyčajných kobercov s krátkym vlasom si budete môcť dovoliť bez obáv mokré aj suché čistenie. Vždy sa držte priloženého návodu čistiacich prípravkov a pre istotu ho najskôr nechajte pôsobiť na kúsku koberce, až potom ním bez obáv čistite vo veľkom.

Ďalšie tipy na čistenie kobercov nájdete tu.

Pridaj komentár

Your email address will not be published.