v prípade otázok volajte +421 911 740 734
Pon-Štv: 9:00 - 15:00
Piatok: zatvorené

Babičkine okná boli zanedbané, ale pomohli profesionáli

Babičkine okná boli zanedbané, ale pomohli profesionáli 12 jún

Čistenie okien vo výškach BratislavaUž to bude hádam pomaly aj dva mesiace, kedy nám do firmy A SERVIS LIPKA, s.r.o., umývanie okien Košice, zavolala mladšia žena. Prejav i hlas boli sympatické, takže ju bolo príjemné počúvať a pripraviť sa na splnenie jej objednávky. Prvé, čo ju zaujímalo bola otázka, či prídeme aj do malej dedinky, pár kilometrov za Bratislavou. Ubezpečili sme ju, že to k našej práci patrí.

Hlavnou témou bolo umývanie okien, a nie hocijaké. Pani má vraj babičku, ktorá už roky žije sama, pričom je stále zdravej mysli. Aj keď má dom očividne poznačený časom, nedá naň dopustiť. Žiaľ, každé želanie, aby sa kvôli zdraviu a pohodliu presťahovala k vnučke do mesta, skončilo trpkým fiaskom.

Boli sme pochopiteľne zvedaví, ako môžeme tým oknám na starom dome pomôcť, a či smieme babičke zavolať, prípadne ju dostať na pár chvíľ k telefónu. Ako sa ale ukázalo, išlo o prísne tajnú vnučkinu misiu, ktorou chce babičku prekvapiť a urobiť jej radosť.

Dôvod vnučkinho rozhodnutia nebol len v rovine citu a úzkeho vzťahu oboch žien. Dozvedeli sme sa, že babička pred pár rokmi nečakane ovdovela a doposiaľ sa tou ranou celkom nevyrovnala. Stratila, a stále nenašla ďalšiu životnú motiváciu, takže žije v akejsi umelej bubline telesných povinností. Všetko ostatné ju zaujíma iba okrajovo.Čistenie okien Bratislava

Upratovanie…

Ako bez šmúh umyť oknoUpratovanie, dajaké veľké varenie alebo iné domáce práce, nebodaj činnosť okolo domu, to sa často deje iba na základe nevyhnutnosti, prípadne s prispením susedov. Samozrejme, že vnučka k nej chodí pravidelne, často i s manželom, ale za pár hodín víkendu sa podarí len to najnutnejšie. Okná domu sú preto už dlhé mesiace bez poriadneho umytia a vyzerajú hrozne, doložila mladá žena sklamane.

Ako som už povedala, pokračovala pani, hlavu má krásne čistú, len vôľu podkopanú. Je preto veľmi ťažké presvedčiť starú ženu, aby súhlasila so zmenou a nechala dom domom. Predsa len, u nás by mala pokoj a všetko, čo potrebuje. Keďže to inak nejde, snažíme sa aspoň takto, nech má okolo seba relatívne znesiteľné a čisté prostredie.

Minulá návšteva ma však nadobro presvedčila zdôrazila pani, že okná potrebuju nielen poriadne poumývať, ale i kompletne ošetriť. Aby som vám upesnila, čo mám na mysli. Kúsok od babičkinho domu rastú dve veľké, krásne zelené borovice. Stačí ale silnejši vietor, dážď alebo dlhšie sucho a už sa okolo víri drobný piesok, prach a ihličie. Viac ráz som na oknách našla aj kúsky lepivej kôry, ba i známky živice.

Takto to už jednoducho ďalej nejde, povzdychla si. Mne čas chýba, manžel bez komentára a prosiť o pomoc susedov, ktorí majú toho svojho akurát nad hlavu, je celkom nereálne. Pomôžete nám? Myslím, že podľa webu ste na trhu jasne najlepší. A kto má dať tie staré, unavené okná do poriadku, ak nie naslovovzatí profíci? Pani sa síce odmlčala, ale bolo cítiť, že by ešte rada niečo doplnila, no zrejme to akosi nešlo.

Bude nám potešením…

umývanie okien Bratislava pre firmy, rodinné domyBude nám potešením, ak sa na vašej zákazke dohodneme, prebral som iniciatívu v mene firmy A SERVIS LIPKA. Otázkou teda bude už len schodný termín a čas, keďže chcete realizovať túto misiu v utajení. Pani ma však v mojich myšlienkach trochu predbehla, čo svedčilo o tom, že má mimoriadne veľký záujem, aby sme babičke pomohli.

Zdôrazila, že si vraj vo svojom kalendári vytvorila akýsi preventívny manévrovací priestor, takže sa nám môže v termínoch prispôsobiť. Ešte krátko doložila, že zrejme najlepším riešením by bol pre ňu a manžela víkend, len teraz nevie, či cez víkendové dni vlastne robíme.

Len čo som jej potvrdil, že víkend je pre nás bežný pracovný čas, ukázalo sa, že pani má všetko dopredu zariadené. Takže, babička doma nebude, keďže súhlasila s návštevou u nás doma. Ja vás v dome len zorientujem a potom nechám osamote, nech je babičkino prekvapenie úplné. Keď bude po všetkom, dáte mi vedieť a ostatné už s manželom zariadime.

Hmm, vymysleli ste to ako v príma bondovke, neodpustil som si malý, celkom neškodný komentár. Ak som vás teda dobre a presne pochopil, túto sobotu by to z vašej strany možné bolo? No a jej nadšený súhlas potom už rýchlo naštartoval všetko ostatné.

V sobotu ráno…

V sobotu ráno sme tak v aute smerovali k domu s dvoma borovicami, ktorý stál na okraji malej dediny. Už z diaľky bolo vidno stojacu ženskú postavu, takže sme nemohli minúť. A propos. Okolie dedinky bolo ozaj krásne, ba až romantické. Bolo mi trochu ľuto, lebo tu by som si vedel predstaviť tráviť čas ako turista, či rovno obyvateľ tohoto miesta.Čistenie okien Bratislava

Dom našej klientky bol už viditeľne starý, ale ešte stále v relatívne dobrom stave. To isté sa však nedalo celkom tvrdiť o troch oknách do ulice. Na prvý pohľad zájdené, očividne dlhé mesiace nečistené, sem-tam už s väčšími a menšími fľakmi od živice stromov, značne zaprášené, špinavé a obchádzané.

Skrátka, čakala tu úloha, ktorá dokonale preverí našu firemnú metódu čistenia. Pani sa na nás usmievala od ucha k uchu, pretože sa začal napĺňať jej dávny sen. Babička je už vraj s manželom u nich doma, takže máme na prácu pokoj a čas. Dohodli sme sa, že niekedy okolo poludnia sa za nami zastaví, a keď budeme hotoví, povieme si, ako ďalej.

Len čo sme s kolegom osameli, rozdelili sme si medzi sebou okná aj naše pracovné miesta, nech to čím skôr odsýpa, lebo čas sú nielen peniaze. Okrem troch okien do ulice, tu boli ešte ďalšie tri do dvora a dve, maličké v komore. Nič, čo by sme už nevideli a nezažili.

Najhoršie ale na tom boli…

Umývanie výškových budov - Práce vo výškachNajhoršie ale na tom boli práve tie tri prvé okná. Koniec-koncov, ulica je ulica. Nebolo teda nad čím špekulovať, bolo treba začať rovno so škrabkou. Je síce pravda, že kolega chcel tento krok preskočiť a rozhodol sa do okien pustiť rovno saponátovým roztokom. Chápal som jeho odhodlanie, ale stačilo iba zopár dlhších ťahov textíliou namočenou v roztoku, a radšej sa toho nápadu vzdal. Ok, škrabka, povedal rozhodne.

Na sklách totiž boli nalepené malé aj väčšie kúsky žltkastej, dobre voňajúcej živice, ktoré tvrdhohlavo odolávali kolegovej zaťatej snahe, teplej vode, chémii i obyčajnému palcu ruky. Je zvláštne, že takúto kombináciu sme už pár ráz na oknách zákazníkov zažili, ale vždy sa prejaví celkom inak.

Občas postačí fľaky iba raz, dvakrát namočiť a takmer holým palcom sa živice zbavíte. V tomto prípade zrejme nečakane dobre – myslené ironicky – zafungovala kombinácia starých nečistôt, prachu a blízkosti stromov, takže sme na palce nemali nárok.

A preto sme vzali do rúk škrabky. Len čo nás to začalo baviť, objavila sa pod oknami staršia pani a dala sa so mnou do reči. Priznávam, nie je to niečo, čo obzvlášť vítam, tým skôr, keď robím so škrabkou. Firma A SERVIS LIPKA ale okrem okien a kobercov pracuje predovšetkým so želaniami a nárokmi ľudí, takže som ju vypočul.Umývanie okien – Výškové práce

Vraj, keby som bol taký milý…

Vraj, keby som bol taký milý a vysvetlil jej, ako vlastne tie okná čistíme, keď sme z Bratislavy, lebo by sa rada s nami dohodla. Keď to bude pre ňu a pre dom dobré, mohli by sme sa potom dohodnúť a umyť okná aj u nej. Veď dnes je to moderné a robia to aj iní.

Za roky mojej práce som už na podobné kombinácie roboty a vysvetľovania celkom zvyknutý, tak som len v hlave hladko prepol do iného pracovného režimu a začal krátku, virtuálnu exkurziu po čistiacej metóde spoločnosti A SERVIS LIPKA.

Pani je vraj susedka – ten dom vedľa – a má aj trochu menej okien ako je tu, no ruky jej už neslúžia a deti žijú až na druhom konci republiky. Žiadny problém, milá pani, povieme, vysvetlíme, poradíme a radi prídeme. Takže od začiatku, ale šikovne, aby nám robota nestála.

Umývanie okien vo veľkých výškachAko vidíte, s kolegom máme v rukách škrabky. Musíme, lebo na oknách boli kusy živice a len voda na to nestačila. Okná teda pomaly a opatrne zbavíme tých lepkavých fľakov, nech sa dá pokračovať ďalej. Robíme s kľudom, keďže si nechceme porezať prsty, a tiež nepotrebujeme poškriabať rám alebo sklo. Niekedy sa neoplatí naháňať, že?

Pani prisvedčila a spýtala sa…

Pani prisvedčila a spýtala sa, či budeme aj u nej okná škrabať. To nie je jasné, keďže sme vaše okná ešte nevideli, ale ak to treba nebude, radi škrabku necháme v kufríku. Dobre, povedala suseda. No, a ako ďalej, robíte niečo špeciálne, keď už sú tie fľaky dole?

Špeciálne ani nie, opáčil som, skôr overené a rokmi odskúšané. Viete, naša firma A SERVIS LIPKA čistí okná a koberce už poriadne dlho a ľudia nás poznajú, zvykli si na nás. Máme svoju spoľahlivú metódu, ktorá zatiaľ funguje bez väčších problémov vždy a všade, a tak sme si urobili veľmi slušné meno.

Myslím, že špeciálne tu bude akurát jedno – naša poctivá a kvalitná robota, ktorú klienti od nás vlastne očakávajú. Keď sa to tak vezme, robíme tak trochu po starom. Používame tradičné postupy, nemáme žiadnu top techniku a spoliehame sa na prax a skúsenosť našich ľudí.

Keď máme už všetky okná celkovo pripravené na umývanie, nachystáme si náš účinný rozmyvák, čo je roztok teplej vody a špeciálneho saponátu. Nakoniec, viete iste aj sama, že toto platilo a platí na každé okno najlepšie. Zatiaľ nikto nič lepšie nevymyslel, však? Pani sa zasmiala ako skúsený sprisahanec a rada moje slová potvrdila.Umývanie okien vo výškach pomocou horolezeckej techniky

Takže, rozmyvákom…

Takže, rozmyvákom potom začneme systematicky celé okno umývať. A keď hovorím celé, tak nevynecháme ani kúsok, či už ide o sklá, rámy alebo parapetné dosky. Pekne, postupne a precízne. To, čo by sme zanedbali pri tomto kroku, nás veľmi rýchlo dobehne pri ďalšom.

Navyše, a to je vôbec to najdôležitejšie. Klient chce od nás dostať žiarivo čisté a poriadne umyté okná, a nie iba to, čo je – ako sa hovorí – na očiach, takže spomínaným rozmyvákom sa musíme dostať všade tam, kde je to potrebné a žiadúce. Myslím, že sotva kedy prestane platiť veta, že prach sa dostane všade a bez neho sa žiť nedá.

Umývanie okien a výškových budovAko vidíte, milá pani, nerobíme zrejme nič špeciálne, len poctivú robotu. Koniec-koncov, veľa žien v domácnosti dobre vie, že umývanie okien je najmä o prístupe a charaktere celej práce. Nikdy a nikomu sa nevypláca, ak si chce robotu v niečom uľahčiť, čo-to v danom postupe preskočiť alebo niečo malé nevinne oklamať. Okná vám to proste neodpustia.

Hmm, to je pravda, prisvedčila mi stará pani. Pamätám sa ešte na časy, keď sme doma leštili novinami a mama na mňa prísne dozerala. Bola som dievča a ruky som mala niekedy čierne ako uhoľ. Okná sa ale museli blyšťať do ďaleka, lebo sa to tak vtedy patrilo a susedky by mamu, a vlastne i mňa, s chuťou a raz-dva ohovorili.

No vidíte, neustále platí staré známe…

No vidíte, neustále platí staré známe, že poctivé je najlepšie, prisvedčil som. Takže, keď sme skončili prácu s rozmyvákom, vezmeme si na pomoc stierku s gumenou lištou. Z okien ňou zotrieme zvyšnú vlhkosť a vodu tak, aby sme mali okná pripravené na leštenie. Stierka je síce nenápadná, ale veľmi dôležitá, a preto ju v našom postupe nikdy nevynecháme.

Aby sme ale získali stopercentnú istotu, ponecháme takto ošetrené okná ešte niekoľko minút dosušiť, lebo len dokonale suchá plocha je základom ďalšej roboty. No, a teraz príde leštenie, teda noviny a čierne ruky, nie, naznačila pani. Ako vidno, snažila sa moje myšlienky posunúť dopredu. Iste, s tým leštením máte úplnú pravdu, ale noviny a čierne dlane už dnes nevyznávame, opravil som ju.

Ale, a čo teda, zareagovala žena zvedavo. Metóda leštenia vo firme A SERVIS LIPKA je celkom jednoduchá a navýsosť spoľahlivá. My totiž leštíme zásadne na sucho. No áno, to som už počula, doplnila ma krátko suseda. Leštíme na sucho, a to z viacerých dôvodov. V prvom rade, nepotrebujeme žiadne chemické leštidlo. Celý proces máme len vo svojich rukách, a hlavne, výsledok vždy bol a je prvotriedny.Umývanie okien aj vo výškach

Vysvetlím. Ak ľudia použijú dajaké voňavé chemické leštidlo, majú takmer okamžite vyleštené okno, a ani sa ani veľmi nenarobia. Lenže je tu zrada. Látky, ktoré leštidlo obsahuje krátko po skončení roboty vytvoria na okne tenký film, ktorý začne lepiť až strach. Stačí pár dní a na skle sa nám opäť zachytáva špina, prach a všetko, čo vietor prinesie. Onedlho môžete okná umývať zase.

Suché leštenie vám žiadne…

Suché leštenie vám žiadne takéto starostí neprinesie. Je síce pravdou, že ide o trochu pracnejší a dlhšie trvajúci spôsob leštenia, no výsledok je bezkonkurenčný. Vystačíme si len s vlastnou silou a čistým kusom bavlnenej látky. Všetko ostatné je len trpezlivé a systematické leštenie, ktoré prináša dokonalý vzhľad a čistotu pre každé okno.

spôsob ako umyť oknáMáme overené a potvrdené, že okno vyleštené suchým spôsobom vydrží žiarivé a čisté oveľa dlhšie ako to, ktorému sa dostalo opatery od chemického leštidla. Takže sme dohodnutí, prekvapila nás odrazu zmenou tónu pani suseda. Povedzte mi kedy vás u mňa môžem čakať A SERVIS LIPKA, oznámila nám s úsmevom a brala sa preč.

A tak sme sotva dokončili jednu zákazku, mali sme už aj druhú. Medzičasom sa ukázala aj vnučka našej babičky, ktorá našu prácu už zďaleka chválila a pritom gestikulovala. Tie okná sú vraj fantastické a celá fasáda doslova ožila, oznamovala. Myslím, že dajako podobne služby našej firmy A SERVIS LIPKA okomentovala aj babička, ktorá hlavne nevychádzala z údivu, aké milé prekvapenie ju doma čakalo.Ako umyť okná po stavbároch

Napokon sa vnučkina tajná misia vydarila, a to po každej stránke. Z pohľadu firmy hneď dvakrát, lebo nás ešte čakala práca na oknách zhovorčivej a zvedavej susedky. Ale ruku na srdce. Pre hocijakú upratovaciu spoločnosť nemôže byť snáď nič krajšie, ako keď si vás klient nájde podľa žiarivo čistých a precízne ošetrených okien, napríklad suseda.