v prípade otázok volajte +421 911 740 734
Pon-Štv: 9:00 - 15:00
Piatok: zatvorené

Koberec, ktorý takmer zničila detská kolobežka

Koberec, ktorý takmer zničila detská kolobežka 30 máj

Jedna z našich posledných objednávok mala pre mnohých kolegov dosť zvláštnu atmosféru. Oslovila totiž najmä tých, ktorí už vo svojom živote mali dajaké skúsenosti so svokrou. Niežeby v tomto konkrétnom prípade svokra figurovala nejako zvlášť negatívne, no skôr jej existencia určovala dej príhody a konanie jej aktérov.

Čistenie kobercov - Hĺbkové tepovanie v Bratislave‎Do firmy A SERVIS LIPKA, s.r.o., čištění koberců Bratislava, nám vtedy zavolala mladá žena-mama, ktorá prosila o urgentné vyčistenie koberca na chate. Údajne jej to veľmi ponáhľa. Koberec sem dopravila svokra, ktorá sa pár dni aj sama objaví na rodinnej oslave manželových narodenín. Z hlasu ženy sme cítili naliehavosť a snahu, mať to čím skôr za sebou.

Nezastieram, že pár mojich kolegov živá predstava ráznej svokry dosť pobavila. Tí skúsenejší však vedeli dávno svoje, a tak ostali k téme radšej zdržanliví. Prečo privolávať niečo, čo je práve v tejto chvíli krásne ďaleko, nie? Mladá pani i tak práve začínala s rozprávaním príbehu, ktorý sa jej so synom prihodil.

Na chate sa postupne chystala…

Na chate sa postupne chystala oslava manželových narodenín, takže žena mala v pláne trochu upratať a pripraviť všetko pre rodinu a hostí. Našťastie, chata je autom niekoľko minút od mesta. Keďže vonku bolo krásne počasie a nočný dážď všetko vyumýval. Vzala so sebou aj štvoročného syna, nech chlapča zmení miesto aj vzduch.

Po ceste sa ešte obaja zastavili v obchodnom centre nakúpiť. Chlapček sa však vo výklade zamiloval do mega super špica kolobežky. Cestou z obchodu na dvoch kolesách šantil cez celé parkovisko a bolo jasné, že na chate si ju užije ešte viac. A dokazoval to od okamihu, keď vystúpil z auta. Tráva, mláky, blato, lístie, všetko jedno. Napokon, tak to má byť.Tepovanie sedačiek a gaučov

Hmm, lenže smola sa lepí na päty aj kolobežkárom. Pani otvorila dvere chaty a už nestačila zareagovať. Chlapec sa okolo nej prešmykol úplne majstrovsky a vletel do chaty ako blesk. Žiaľ, žena nemohla tušiť, že svokra splnila svoj sľub a do chaty už položila elegantný koberec s vysokým vlasom – darček k narodeninám svojho syna, teda manžela našej klientky.

Prirodzene, že mladý štvorročný muž…

Prirodzene, že mladý štvorročný muž s diabolsky rýchlou kolobežkou, prefrčal párkrát krížom cez nový koberec, krátko prepátral aj iné kúty a zručne zaparkoval na toalete, odkiaľ ešte stačil kričať, že musí cikať, je smädný a čo bude na obed. Mladá žena stála v predsieni ako soľný stĺp a mala pocit zlého sna. Koberec pretínalo niekoľko tmavých, zlovestných líníí blata, lístia, odtlačkov koliesok a detských tenisiek.

Celú pohromu dovŕšilo nemilé poznanie, že víkend je už o štyri dni a svokra sa chce hosťom pochváliť nielen upratanou chatou, pohostením, úspešným synom-právnikom plus prvým vnukom, ale – a to v prvom rade – a celkom prirodzene svojim darčekom – novým kobercom.

Ako vyčistiť koberec? Ako a prečo?Žene bolo v tej chvíli absolútne jasné, že má po ruke uba dve zmysluplné možnosti: dajako rýchlo a účinne zbaviť koberec synových stôp alebo zbaviť sa samotnej svokry. Všetko ostané už bola knižná utópia, ktorá sa dobre číta, ale nemá šancu na realizáciu.

Priznám sa, že rozprávanie našej klientky ma značne zaujalo. A tak som ju radšej ani neprerušoval, aj keď mi bolo viac-menej jasné, ako sa jej problém bude vyvíjať. Iste, tým prvým, najspásnejším nápadom, býva úporná snaha vyčistiť koberec vo vlastnej réžii.

Keďže, napriek viditeľným odkazom synovej kolobežky…

Keďže, napriek viditeľným odkazom synovej kolobežky, koberec ešte stále voňal novotou, žena mala obavy, aby ho dajako nepoškodila. Chtiac-nechtiac sa so synom opäť nalodila do auta a v drogérii kúpila, radšej dva – masívnou reklamou podporované – spreje, ktoré by v tomto prípade mohli a mali zafungovať.

Návodu sa držala ako kliešť, postupovala krok za krokom a dávala si pozor na každý detial. Spreje síce príjemne voňali a krásne, husto penili, no výsledok týchto čistiacich manévrov ju viac sklamal ako potešil, nehovoriac o vyhodených peniazoch a stratenom čase. Stačil pohľad na hodinky a bolo jej jasné, že treba hľadať iné, účinnejšie riešenie.

Druhý pokus radšej spojila s telefónom a svojou najlepšou priateľkou. Volala jej pritom s pocitom, že pri štyroch deťoch už musela nazbierať toľko skúseností a praktických riešení, že to jednoducho nemôže nevyjsť. Kamarátka jej venovala čas, kus ženskej trpezlivosti a veľa podnetov. To hlavné ale malo jedinú podobou – nechaj to radšej na profesionálov.

Napriek tomu, že v upratovacej firme A SERVIS LIPKA pracujem už niekoľko rokov, stále rovnako ma vie potešiť, ak sme medzi profíkmi zaraďovaní na popredné miesta. Stalo sa to aj tentoraz. Klientkina kamarátka totiž – okrem nás – spomenula aj firmu, ktorá koberce čistí klasickým, dnes už takmer legendárnym spôsobom, teda tepovaním. Odborníci ho poznajú pod pojomom – extrakčná metóda.Škvrny na koberci - Ako vyčistiť

Pani z chaty nám teda volala aj tak trochu preventívne…

Pani z chaty nám teda volala aj tak trochu preventívne, keďže sa nevedela finálne rozhodnúť, komu má zveriť koberec do opatery. Kamarátka ju totiž nasmerovala smerom k nám, no veľké obavy pred čistením celkom nového koberca, možnej reakcie svokry, a najmä zbabranej víkendovej oslavy, ju nútili k oveľa väčšej opatrnosti.

Mohli by ste mi, prosím, aspoň v kocke, vysvetliť rozdiely medzi tým, ako koberce čistí vaša firma a ako funguje tá spomínaná extrakčná metóda? Veľmi nerada by som totiž zháňala nový koberec alebo mala roky na tanieri, že si nevážim to, čo svokra pre nás, zvlášť pre mňa robí? Želania a obavy mladej ženy nemohli byť vyslovené jasnejšie, a tak som sa toho ujal sám.

Veľmi rád vás vo veciach zorientujem, milá pani, ale hneď skraja by som predsa len rád poznamenal, že spoločnosť A SERVIS LIPKA je v širokej brandži upratovacích služieb vnímaná už dlhý čas ako tá najlepšia a prvá voľba klienta. A prosím, tieto – pre niekoho príliš odvážne – slová nehovorím len preto, že v tejto profesionálnej upratovacej spoločnosti pracujem a som na svoju robotu patrične hrdý.

Stačí si prelistovať príslušné web stránky a pozitívne zákaznícke reakcie, hodnotenia a recenzie, ktoré moje slová dosvedčia. Keďže ale u nás klient stál a stojí najvyššie, má vždy trvalé a sväté právo vyberať. Aj preto začnem priamou konkurenciou, ergo tepovaním alebo extrakčným čistením.

Ako tu už viackrát zaznelo…

Škvrny na koberci a ich odstraňovanieAko tu už viackrát zaznelo, tento spôsob ošetrovania kobercov je v našich zemepisných šírkach známejší pod pojomom tepovanie. Za dlhé desaťročia sa s ním už stretla snáď každá domácnosť na Slovensku, aj keď v jeho tradičnej podobe, teda vedro teplej vody, kefa a saponát pod symbolickým menom – tep.

Systém tohoto zavedeného čistenia bol a stále je úplne jednoduchý. Všetky jeho prvky boli navyše poriadne preverené praxou mnohých generácií. Aj napriek tomu, že ho dnešné, novšie technológie v niečom pozmenili, tu i tam vylepšili a zmodernizovali, má neustále dostatok svojich verných fanúšikov a klientov.

Čistenie extrakčnou metódou by sa tak malo začínať prvotným povysávaním čistenej plochy. Koberec sa týmto dôležitým a potrebným krokom zbaví voľného prachu a hrubých nečistôt, ktoré by mohli výsledok práce poškodiť. Následne môžu zamestnanci firmy začať s prípravou extraktora, technického zariadenia známeho aj ako tepovač.

V tepovači sa nachádza namiešaný roztok teplej vody a požadovaného saponátu. Kefy stroja začnú postupne do koberca aplikovať vznikajucu hustú penu, pričom sa týmto spôsobom likvidujú nečistoty vo vlasoch koberca a aktívna pena ich na seba naviaže.

Po uplynutí primeraného technologického času…

Po uplynutí primeraného technologického času je potom tepovač možné prepnúť do novej polohy, ktorou je vysávanie. Koberec sa následne starostlivo a pomaly týmto vysávačom zbavuje nielen zvyšnej peny, ale tiež všetkých nečistôt, ktoré sa v procese čistenia uvoľnili.

Treťou fázou, ktorá k tepovaniu neodmysliteľne patrí je sušenie koberca. V priebehu čistenia sa totiž do jeho štruktúry dostalo značné množstvo vody a vlhkosti. Nevyhnutný proces sušenia ju tak z vlákien prirodzene a postupne odstraňuje.Ako vytepovať koberce s dlhým vlasom?

Značnou nevýhodou tejto technologickej procedúry sú nároky na čas, ale i okolité podmienky. Ošetrený koberec sa totiž zvykne sušiť od troch do deviatich hodín, pričom by sa nemalo po ňom veľmi chodiť alebo ho inak zaťažovať. Navyše sa tu objavuje aj iný, nepriaznivý prvok.

Teplá voda a pena síce z koberca dokážu „vyhnať“ nazhromaždené nečistoty a špinu, ale príliš nízka účinnosť tepovača a nedostatočná sila používanej chémie, vedú v mnohých prípadoch k ďalšiemu, veľmi nežiaducemu prejavu extrakčnej metódy.

Akonáhle totiž vyčistená plocha uschne…

Akonáhle totiž vyčistená plocha uschne, často na na nej objavia nečakané a nevzhľadné fľaky a škvrny, ktoré každého klienta nemilo prekvapia. Vlastne sú to vyplavené nečistoty z hĺbky koberca, ktoré sa v procese čistenia nepodarilo celkom zlikvidovať.

Žiaľ, tento nedostatok už akosi patrí do genetickej výbavy tepovania, a niekedy skrátka zákazníka aj firmu, ktorá koberec čistila, nečakane prekvapí. Zväčša sa potom problém pripisuje na vrub samotného klienta. Argumentuje sa tým, že koberec nebol primerane ošetrovaný, že špina sa neodstraňovala systematicky, a najmä odborne. Pochopiteľne, všetko sa poväčšine skončí sporom oboch zúčastnených strán a reklamáciami.

Ako vidno, extrakčné čistenie si nechám radšej v zálohe na inokedy, glosovala s nadhľadom môj krátky výklad mladá mamička. Dobre, a teraz mi, prosím, povedzte, ako vyčistí koberec A SERVIS LIPKA, lebo čas stále beží a ja sa potrebujem rozhodnúť, ale hlavne – mať nový koberec opäť ako nový.

Ok, poďme na to, doplnil som jej netrpezlivé slová…

Tepovanie, čistenie kobercov a čalúneniaOk, poďme na to, doplnil som jej netrpezlivé slová. Spôsob nášho čistenia nazývame hĺbkové strojové čistenie a podieľajú sa na ňom tri základné prvky. V prvom rade ide o skvele vyškolených ľudí s bohatou praxou, ktorí vo firme pracujú ako kmeňoví zamestnanci. To znamená, že náš zákazník nemusí mať obavy z menej kvalitnej práce sezónnych pracovníkov.

Druhú zložku predstavujú spoľahlivé a dokonale zvládnuté technické zariadenia, ktoré zásadným spôsobom určujú konečnú kvalitu nášho čistenia. No a do tretice treba spomenúť unikátnu a vysokoúčinnú chemickú čistiacu látku od nemeckého výrobcu Bosch RTS.

Bez tejto podstatnej, kľúčovej zložky, by firma A SERVIS LIPKA zrejme nedosahovala výsledky. Výsledky, ktoré naši klienti, ale i celý trh trvale oceňujú. Všetky tieto tri časti potom vytvoria jeden celok, ktorý má klient možnosť vidieť u seba doma.

Postup, ktorý pri čistení kobercov pravidelne uplatňujeme, sa začína po zapnutí výkonného kotúčového stroja s trojicou rotačných kartáčov. S pomocou tejto „mašinky“ sa nám darí do štruktúry koberca aplikovať chemický roztok Bosch RTS.

Vzniká popritom veľmi hustá…

Vzniká popritom veľmi hustá, aktívne pracujúca pena, ktorá bezozbytku a nekompromisne z akéhokoľvek koberca uvoľní všetky usadené nečistoty plus starú zachodenú špinu. Taktiež sa zo štruktúry koberca dostávajú von rizikové alergény. Roztoče a rôzne mikroorganizmy, čo je pre hygienickú a zdravotnú nezávadnosť výsledku naozaj dôležitá premenná.

Naviac je celý tento proces sprevádzaný ešte jedným veľkým plus, ktorý od nás zákazník dostáva, takpovediac „inklusive.“ Príjemný zákaznícky bonus spočíva v tom, že pri tejto fáze čistenia koberec nielen hĺbkovo vyčistíme, ale aj dôkladne vydezinfikujeme. Klient sa tak nemusí obávať, ak sa na takomto koberci budú hrať i malé deti alebo štvornohí priatelia.Ručné čistenie, tepovanie sedačiek a gaučov

Po skončení práce s kotúčovým rotačným strojom a chemickou látkou Bosch RTS, prichádza k slovu extrémne silný trojmotorový vysávač. Tento účinný a masívny stroj na hlavu poráža nielen všetky uvoľnené nečistoty, špinu a zbytkovú penu, ale spoľahlivo likviduje roztoče, alergény aj mikroorganizmy.

Výnimočná sila vysávača používaného firmou A SERVIS LIPKA si ale vie hravo poradiť i so zvyškami vody a vlhkosti, ktorá počas čistenia ostala v koberci. Vysávač dokáže plochu zbaviť vody tak účinne, že klient nemusí po odchode našich zamestnancov čakať dlhé hodiny, kým sa mu koberec úplne vysuší. Zákazník teda usporí nielen kopu času, ale získa aj vyššiu mieru komfortu, ktorá by mala byť samozrejmou súčasťou moderného upratovania.

Na chate bolo vidieť…

Na chate bolo vidieť, že novotou voňajúci koberec s vysokým vlasom, dostal vďaka detskej kolobežke a jej majiteľovi poriadne zabrať. My sme ho však zvládli vcelku bez problémov a vyčistili ho k jej plnej spokojnosti našej klientky. Oslava manželových narodenín – snáď aj preto – dopadla na výbornú, čo údajne ocenila aj sama pani svokra.

Popri povedanom musím dodať ešte jednu podstatnú, i keď dosť prekvapivú vec. Mladá pani sa nám po oslave ozvala opäť. Tentoraz sa spoločnosti A SERVIS LIPKA srdečne a plná spokojnosti poďakovala, keďže „bez vás, by som ktovieako dopadla...“ Ten jej krátky telefonát si pamätám veľmi jasne doposiaľ.

Poviem to otvorene a úprimne. Takéto nevšedné a zvláštne okamihy mi robia dobre: nielen ako človeku. Ale aj ako profíkovi, ktorý sa upratovaniu venuje už dlhý čas. Vedieť, že vaša robota dokázala o niečo viac ako „len“ kvalitne upratať. Je predsa výnimočný pocit, ktorý nevyvážite žiadnymi peniazmi, nie?